Bohaterem tego posta będzie pisarz, którego pokochali zarówno młodsi jak i starsi czytelnicy. Uznawany za jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Był współzałożycielem kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. A może...wiecie o kim mowa?
Tak, to oczywiście Julian Tuwim! Myślę, że nie ma osoby, która nie miała by do czynienia z jego twórczością. Każdy z nas zna przecież ,,Słonia Trąbalskiego" albo ,,Lokomotywę".
A teraz mała dawka ciekawostek! 😊
1. Urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi przy ulicy Widzewskiej 44 (obecnie Kilińskiego 46) w zasymilowanej, mieszczańskiej rodzinie żydowskiej. Zmarł 27 grudnia 1953 w Zakopanem.
2. Był bratem polskiej literatki i tłumaczki Ireny Tuwim, kuzynem aktora kabaretowego i piosenkarza Kazimierza „Lopka” Krukowskiego, a jego bratem stryjecznym był aktor Włodzimierz Boruński.
3. Uczył się w latach 1904-1914 w Męskim Gimnazjum Rządowym w Łodzi, które było rosyjskojęzyczne i uczęszczało do niego 150 uczniów. W 1905 roku uczniowie gimnazjum aktywnie wzięli udział w walce o wprowadzenie języka polskiego do szkół.
4. Nie był zbyt dobrym uczniem, nie interesowały go przedmioty ścisłe. Z powodu złych ocen z matematyki był zmuszony powtarzać szóstą klasę.
5. W 1916 roku wyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim.
6. Podpisywał swoja twórczość ponad czterdziestoma pseudonimami, m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Jan Wim, Pikador, Roch Pekiński, Owóż, Czyliżem, Atoli, Wszak, Folcio-Berżer, Mulek Róż, Gibz i Marmureg, Peer, Quis, Korek i Amorek, Dr Jodocus, Dr Moraviglio, Old Ack, Zenon Pseudeck, Fra Filippo Sconoppi, Zenon Pseudeckq, Madam Ickiewicz.
7. Tuwim pozował do zdjęć przeważnie prawym profilem, a wynikało to z faktu, że na lewym policzku posiadał nieusuwalne duże znamię.
8. Był nie tylko poetą, ale również tłumaczem, zadebiutował przekładem wiersza Leopolda Staffa na esperanto. Na ten język tłumaczył także utwory Juliusza Słowackiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Artura Rimbauda.
9. Oprócz poezji tworzył również kabaretowe skecze, humoreski, satyry, piosenki.
10. Będąc na emigracji w towarzystwie Jana Lechonia, Antoniego Słonimskiego, Kazimierza Wierzyńskiego oraz Mieczysława Grydzewskiego lubił wraz z nimi spędzać czas w paryskiej kawiarni Café de la Régence.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz