poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Czy wiedzieliście, że...#6

Wielu z nas, gdy słyszy imię "Wanda" mimowolnie uzupełnia je o nazwisko "Chotomska". Bez wątpienia świadczy, to o fenomenie naszej pisarki. W tym poście znajdziecie odrobinę ciekawostek, którymi będziecie mogli uzupełnić swoją wiedzę. 

1. Urodziła się 26 października 1929 roku w kamienicy przy ul. Wroniej 2 w Warszawie, a zmarła 2 sierpnia 2017 roku również w stolicy.

2. Studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych w Warszawie.

3. Była poetką i pisarką, mającą w swoim dorobku ponad dwieście książek i tysiące wierszy. Była także twórczynią słuchowisk radiowych oraz znanej w czasach PRL-u dobranocki - ,,Jacek i Agatka".

4. W 1958 roku zadebiutowała publikując książkę "Tere-Fere", która zawiera 30 bardzo zabawnych tekstów, do których ilustracje stworzył Boghdan Butenko. 

5. Przed rokiem 1958 publikowała wspólnie z Mironem Białoszewskim w czasopismach takich jak: ,,Świerszyk" i ,,Świat Młodych" , w którym podpisywała wiersze - Wanda Miron.

6. Dużą popularność przyniosła jej wyżej wspomniana dobranocka ,,Jacek i Agatka", która gościła na ekranach Telewizji Polskiej od 1962 roku i tak przez 10 lat. Mimo upływu lat nadal wiele osób o niej pamięta.

7. W 2003 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta RP Sztuka Młodym. A jej książka "Drzewo z czerwonym żaglem" została wpisana na Listę Honorową IBBY. Tego roku otrzymała również medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt swojej twórczości. 

8. Była Laureatką Orderu Uśmiechu w 1968 roku, który powstał z jej inspiracji. 

9. Najsłynniejszymi rymowankami jej autorstwa są "O Tadku Niejadku", ,,Kurczę blade" oraz ,,Gdyby Tygrysy jadły irysy".

10. Jest autorką znanej lektury szkolnej pt. ,,Pięciopsiaczki".


A Wam, która rymowanka bądź opowiadanie najbardziej się podobało? Czekamy na Wasze typy! 😊

Brak komentarzy: