Bonjour ! Dzień dobry!
Nie opuszczamy jeszcze Francji, ponieważ naszym dzisiejszym gościem będzie...René Goscinny. Szerzej znany jako twórca przygód Mikołajka, ale także Asterixa i Lucky Luke'a. Jego współpraca z Albertem Uderzo oraz Jeanem-Jacquesem Sempé jest do dziś doceniana i szanowana.
Może teraz trochę o naszym bohaterze? 😀
1. René Goscinny urodził się 14 sierpnia 1926 roku w Paryżu, gdzie w dniu 5 listopada 1977 roku zmarł. Miał starszego o sześć lat brata - Claude'a.
2. René przyszedł na świat w polskiej rodzinie żydowskiego pochodzenia-jako syn Stanisława (Symchy) Gościnnego, inżyniera z Warszawy i Anny Bereśniak z Chodorkowa.
3. Po narodzinach René wraz z rodzicami wyprowadził się do Buenos Aires, gdzie spędził dzieciństwo. W szkole był bardzo towarzyski i nie stronił od wygłupów. W 1943 roku zmarł jego ojciec. I w 1945 roku opuścił Argentynę, wyjeżdżając wraz z matką do brata, który przebywał w Nowym Jorku.
4. Będąc małym chłopcem dużo czasu poświęcał rysowaniu. Swoją prawdziwą przygodę z rysunkiem chciał rozpocząć w studiu Walta Disneya, niestety nie dostał tam pracy.
5. Pierwszą pracą René był etat na asystenta księgowego w fabryce regeneracji opon. Pracował tam tylko rok, ponieważ później dostał angaż w agencji reklamowej.
6. Jest reżyserem filmu animowanego Daisy Town.
7. Wrócił do Francji w 1946 roku i służył w 141. Batalionie Alpejskim, gdzie zdobył stopień starszego kaprala zostając wyznaczonym na regimentowego grafika. W służbie armii francuskiej przygotowywał ilustracje i plakaty.
8. Mało kto wie, że René był scenarzystą takich filmów fabularnych, jak „Szczury Paryża” czy „Dożywocie”.
9. Znajduje się w pierwszej dwudziestce najczęściej tłumaczonych pisarzy świata. Wyprzedzając tym samym Lwa Tołstoja i Charlesa Dickensa.
10. W 2013 w Warszawie stanął pomnik Goscinnego, a dokładnie na dziedzińcu Liceum Francuskiego, które od wielu lat nosiło jego imię.
Które dzieło René Goscinnego lubicie najbardziej?
Bonne journée ! Au revoir !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz