Pszczoły, to jedne z najbardziej niezbędnych w przyrodzie stworzątek. To właśnie one zapylają kwiaty, owoce i warzywa - pomagają tym samym roślinom rosnąć. Jedzą pokarm roślinny, źródłem białka jest pyłek, a węglowodanów - nektar. Dzięki nim mamy miód, propolis i wosk.
Mało kto wie, że istnieje kilka gatunków pszczół, między innymi: pszczoła miodna, pszczoła olbrzymia, pszczoła karłowata lub zadrzechnia fioletowa (zwana potocznie czarną pszczołą).
Pszczoły żyją w dużej grupie, nad którą pieczę trzyma królowa. Nie różni się praktycznie niczym od pszczół - robotnic poza wychowaniem.
Larwa pszczoły królowej rozwija się w mateczniku, w którym stopniowo przepoczwarza się w dorosłą królową, jest karmiona specjalnym mleczkiem. Początkowo jajeczko złożone na dnie komórki przemienia się w larwę w ciągu trzech dni.
Pszczoły miodne, to także doskonałe tancerki, które po przybyciu do ula wykonują "ósemkę", by wskazać kierunek pożywienia.
Świetnie również radzą sobie z lataniem. Lecą z prędkością około 25 kilometrów na godzinę i ruszają skrzydłami 200 razy na sekundę.
A co z trutniami? Są to samce pszczół, a ich głównym celem jest zapylenie nowej królowej. Mieszka ich kilkaset w ulu - wiosną i latem, ale gdy nadchodzi zima, a ul przechodzi w tryb przetrwania, trutnie zostają z niego wyrzucone.
Praca pszczół w ulu
Pszczoły miodne dzielą swoją pracę ze względu na na wiek:
- Jedno-dwudniowe pszczoły głównie czyszczą plastry, w których się urodziły oraz zapewniają ciepło swemu potomstwu,
- Pszczoły trzy-pięciodniowe karmią starsze larwy,
- Pszczoły żyjące od sześciu do jedenastu dni karmią najmłodsze larwy,
- Pszczoły dwunasto-siedemnastodniowe zajmują się produkcją wosku, przynoszą pożywienie i budują plastry,
- Pszczoły mające od osiemnastu do dwudziestu jeden dni chronią wejścia do ula, pełnią wartę,
- Najstarsze pszczoły, żyjące od 22 dni do swojej śmierci (zwykle umierają około 40-45 dnia życia) latają, zbierając nektar, wodę, pyłki oraz inne niezbędne produkty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz