środa, 1 czerwca 2022

Dzień Dziecka

Dziś 1 czerwca! Z tej okazji życzymy wszystkim dzieciom - tym małym i tym dużym...dużo zdrowia, nieprzemijającej radości, spełnienia marzeń, samych sukcesów, możliwości rozwijania swoich pasji i bycia sobą oraz wielu ekscytujących i wspaniałych chwil! 💗


Ciekawostką z okazji tego dnia jest bez wątpienia, to że w zależności od kraju, to święto jest obchodzone z różnymi datami i wiążą się z tym różne zwyczaje. Wiecie jakie? Jeśli nie, to nie musicie się martwić. Zaraz się dowiecie!


Najpierw jednak troszkę historii 😊

W Japonii i Chinach zaczęto obchodzić, to święto najwcześniej. W Japonii już w VIII wieku, a w Chinach od 1926 roku. Do Europy dotarło, to nieco później, bo w 1952 roku i było obchodzone początkowo w krajach słowiańskich. Później rozprzestrzeniło się na całym kontynencie i wiele państw zaczęło świętować Dzień Dziecka od 1959 roku, bo dokładnie wtedy 20 listopada ONZ uchwaliła Deklarację Praw Dziecka i to ten dzień stał się wówczas symboliczną datą Dnia Dziecka. Są jednak kraje, gdzie ustanowiono, to święto kiedy indziej.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka na świecie?  


1. Francja - 6 stycznia

W ten dzień dzieci jedzą uroczystą kolację z rodzicami, po czym wkłada im się koronę z papieru na głowę, spełnia życzenia oraz daje ciasteczko z wróżbą. Treść dotyczy głównie spraw związanych ze szkołą. 


2. Włochy - 6 stycznia

Identycznie jak we Francji, w tym szczególnym dniu najmłodsi jedzą uroczysty posiłek z rodzicami mając na swoich głowach papierowe korony. Po kolacji dzieci dostają słodycze, prezenty, a co ciekawe...spełniane są wtedy ich wszystkie zachcianki (o ile oczywiście są do spełnienia). Tutaj również ciasteczka z wróżbą są jednym z elementów tego dnia. 


3. Niemcy -  świętuje się podwójnie, bo nie tylko 1 czerwca, ale także 20 września.

Dwie daty są wynikiem tego, że landy wschodnie świętują w czerwcu, a zachodnie we wrześniu. Obchody Dnia Dziecka w Niemczech, czyli tzw. Kindertag są bardzo podobne do polskiego święta. Szkoły i przedszkola organizują wiele zabaw i eventów dla dzieci. Popularne są także festyny na których dzieci świętują z rodzicami i...mogą zajadać się słodyczami. 


4. Hiszpania - 15 kwietnia

Ten dzień dla wszystkich hiszpańskich dzieci nosi nazwę Dia del Nino i jest dniem, w którym organizowane są wydarzenia, które mają na celu promowanie dobra i przestrzegania praw dzieci na całym świecie. Jego celem jest pokazanie dzieciom jak bardzo są ważne w społeczeństwie. Wyjątkiem są dzieci mieszkające w Madrycie, ponieważ obchodzą ten dzień w drugą niedzielę maja z okazji święta patrona Madrytu - świętego Izydora Oracza. 


5. Holandia - każdego dnia!

Holendrzy oficjalnie nie uznali Dnia Dziecka. Są zdania, że każdy dzień ma być dniem dziecka i ma sprzyjać ich dobru i pomyślności. Potwierdzają, to badania UNICEF-u, które pokazują, że holenderskie dzieci są najszczęśliwsze na świecie. W badaniu wzięto pod uwagę warunki finansowe, zdrowotne, bezpieczeństwo, edukację oraz relacje panujące w rodzinie.

Aż 95% dzieci określiło siebie jako zadowolonych z życia.


6. Japoniadziewczynki obchodzą 3 marca, a chłopcy 5 maja.

Podział na płeć wynika z wieloletniej, japońskiej tradycji, pochodzącej od wspomnianego już VIII wieku. Dziewczynki spędzają ten dzień na festiwalu lalek, a chłopcy na festiwalu samurajów. Domy dziewczynek są udekorowane lalkami i kwiatami śliwy. Na Dzień Chłopca dekoruje się papierowymi karpiami jako przyszłej głowy rodziny. Karp oznacza siłę i determinację – cechy, które japońska kultura przypisuje chłopcom. Karp przemienia się w smoka, czyli symbol dobroci. Również kolor ozdób ma znaczenie. Czarna ryba symbolizuje ojca, czerwona określa matkę. Niebieska ryba to syn i wywiesza się ich tyle, ile jest męskich potomków w rodzinie. Stawiane są maszty z karpiami w celu zapewnienia synom błogosławieństwa, dobrobytu i życiowej odwagi.


7. Indie - 14 listopada

Obchody tego dnia przypadają w dzień urodzin pierwszego premiera Indii - Jawaharlala Nehru, który ustanowił Dzień Dziecka w swojej ojczyźnie. Dzieci w tym dniu mogą odpoczywać i mają więcej swobody, bo nie muszą ubierać szkolnego mundurka i mogą przyjść ubrane w co tylko chcą. Maluchom do ubrania przyczepia się różę, którą mogą komuś podarować. Rząd wprowadził niedawno Dzień Dziewczynki, który przypada 24 stycznia. Niestety mimo kolorowego dnia sytuacja dzieci w Indiach jest bardzo trudna. 


8. USA - druga niedziela czerwca

W USA Dzień Dziecka jest bardzo ważny, ponieważ w tym dniu promuje się spędzanie czasu z najbliższymi i wyłączenie dóbr współczesnej technologii oraz zwolnienie tempa w pędzącej rzeczywistości. Wielebny dr Charles Leonard (pastor w stanie Massachusetts) wyznaczył w 1856 roku Dzień Dziecka w drugą niedzielę czerwca jako dzień chrztu dzieci i nazwał go Rose Day, czyli Dzień Róży, co po jakimś czasie zmieniono na Dzień Kwiatów. Chciał wtedy by ten dzień był obchodzony co roku i by zachęcał dzieci do okazywania swojej przynależności i przywiązania do religii, co było zadaniem rodziców. 

Kilkukrotnie zmieniano datę Dnia Dziecka. Bill Clinton ogłosił Narodowy Dzień Dziecka 8 października, co później prezydent George  Bush przesunął na pierwszą niedzielę czerwca. Obecnie świętuje się obchody Dnia Dziecka w drugą niedzielę czerwca. 


UWAGA!

Są także miejsca na świecie, gdzie Dzień Dziecka obchodzi się w bardzo nietypowy sposób. Jesteście ciekawi jak? To zaczynamy!


Dzień Dziecka w Paragwaju

Ten dzień nie należy tam do radosnych, ponieważ wspomina się wtedy 3500 dzieci, które zginęły walcząc w obronie kraju.


Dzień Dziecka na wyspach Oceanii

Jest, to tak zwana Biała Niedziela. W tym dniu wszystkie dzieci ubierają się na biało i wybierają się z rodzicami do kościoła. 


Dzień Dziecka w Turcji

Ma na celu przypominanie o suwerenności kraju. Maluje się wtedy twarze dzieci farbami z motywami kwiatowymi lub zwierzęcymi oraz puszcza wielkie latawce. Dzieci mają też tego dnia wstęp wolny do parlamentu.


Dzień Dziecka w Szwecji

W porównaniu do wielu państw obchodzony jest mało radośnie. W tym dniu zamiast prezentów i słodyczy odbywają się rozmowy z najmłodszymi o ich osobistych potrzebach, ale również o edukacji i prawach jakie im przysługują. 


Brak komentarzy: