Historię Czerwonego Kapturka chyba zna każdy, zarówno ten młodszy jak i ten starszy. Opowieść ta ma tyle różnych wersji, że czytając każdą można naprawdę się zaskoczyć.
Opowiada o losach małej dziewczynki w czerwonym kapturku, która wywodzi się z baśni ludowych, a opisana została przez Charlesa Perraulta w 1697 r. w książce „Bajki Babci Gąski”. Doczekała się także wielu ekranizacji.
W średniowieczu w Europie były przekazywane ustnie różne wersje tej historii. We Francji znana jako ,,Le Capuchon Rouge", we Włoszech jako ,La finta nonna", natomiast w Bułgarii nosiła nazwę ,,Piroska".
Mówi się też, że pierwowzór Czerwonego Kapturka pojawia się książce Egberta z Lieges, która nosi tytuł ,,Fecunda ratis" i pochodzi z 1023 roku. Opowiada o odnalezionej wśród wilków dziewczynce w czerwonym kapturze na głowie.
Znaleziono także opowiadania zbliżone do Czerwonego Kapturka, które opublikowano znacznie wcześniej, bo aż setki lat temu. Odkryto je w Chinach i Włoszech. W wersji chińskiej zamiast wilka występował tygrys, a włoskiej - ogrzyca.
W klasycznej i najbardziej znanej wersji napisanej przez braci Grimm wilk połyka babcię Czerwonego Kapturka, po czym próbuje zjeść także główną bohaterkę.
W najwcześniejszych wersjach, które powstały w języku francuskim Czerwony Kapturek musi wybrać drogę pośród ścieżek z igieł i szpilek.
Lubicie Czerwonego Kapturka? Dajcie znać w komentarzach!
U nas znajdziecie te historię w wielu przekładach, a oto te...chyba najfajniejsze 💗
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz