sobota, 10 września 2022

10 września, czyli Dzień Piłkarza

Kilka dni temu obchodziliśmy ważny dzień dla fanów...sami zgadnijcie kogo 😊Nie ma chyba wśród nas osoby, która nie zna takich piłkarzy jak Lewandowski, Ronaldo, Neymar Jr. albo Messi. ⚽

Nie przypadkowo o nich mowa, ponieważ to właśnie dziś obchodzimy Dzień Piłkarza, który upamiętnia zdobycie złotych medali olimpijskich w 1972 roku. 


A może teraz trochę o początkach tej dość popularnej dyscypliny? 

Jej początki jak i inne odmiany futbolu, można zaobserwować w różnych cywilizacjach. Najstarsze wzmianki o zabawach i grach przypominających grę w piłkę pochodzą ze starożytnych Chin, Japonii, Grecji i Rzymu Natomiast na Wyspach Brytyjskich zwyczaj ten jest nieznanego pochodzenia. Przyjmuje się, że mógł dotrzeć tam z CeltamiRzymianamiDuńczykami, czy Normanami. 

W XIX wieku Wielka Brytania prężnie się rozwijała, co również odbiło swój ślad w piłce nożnej. Zaczęto spisywać reguły gry oraz przenoszono ją z miast na podmiejskie łąkiKluczowe dla rozwoju piłki nożnej okazały się reguły spisane w Cambridge w 1848 roku oraz w położonym na północy kraju mieście, Sheffield w 1857 roku. Pierwotna piłka nożna przypominała bardziej rugby. Zmiany w przepisach również wpływały na grę. Jednym z kluczowych było wycofanie zagrania rąk doprowadziło do rozwoju gry głową, a w przeciągu kolejnego dziesięciolecia FA zaadaptowała liczne zasady z Sheffield, takie jak rzut wolny, rzut rożny, rzut z autu, czy poprzeczkę. Ostatecznie oba związki połączyły się w 1877 roku. Kolejne korekty w zasadach dotyczyły rzutu karnego, sędziów, bramkarza, pola karnego, kartek, czy przeprowadzania zmian na boisku. 

Mecze rozgrywane są na polu gry wyznaczonym w postaci prostokąta o szerokości od 45 do 90 metrów oraz długości wynoszącej od 90 do 120 metrów. Pełny skład drużyny liczy 11 zawodników, w tym bramkarz


Co powiecie jeszcze na małą dawkę ciekawostek? Jesteście na tak? To do dzieła!

1Organizacją, która zajmuje się opracowywaniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną jest International Football Association Board (IFAB).

2Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) powstała 21 maja 1904 roku w Paryżu, ale siedzibą FIFA jest Zurych.

3
Pierwsi sędziowie meczów piłkarskich pojawili się dopiero w 1891 roku.

4
Najwięcej zwycięstw na Mistrzostwach Świata zdobyła Brazylia.

5. Pierwszy mundial odbył się w 1930 roku w Urugwaju.

6
Polski Związek Piłki Nożnej rozpoczął swoją działalność w dniu 20 grudnia 1919 roku.

7. Najlepszym bramkarzem w historii uznawany jest Lev Yashin.

8. Pierwsze Mistrzostwa Polski w piłce nożnej odbyły się w 1920 roku. 

9. Najwięcej goli dla reprezentacji Polski strzelił Robert Lewandowski, drugie miejsce zajmuje 
Włodzimierz Lubański, a trzecie Grzegorz Lato. 

10Najwyższą pozycję w rankingu FIFA reprezentacja Polski osiągnęła w 2017 roku, zajmując wysokie 5 miejsce. 


U nas w dziale znajdziecie mnóstwo książek o tej tematyce, poczynając od biografii piłkarzy, kończąc na wszelkiego rodzaju poradnikach. Zapraszamy!


A Wy? Lubicie piłkę nożna, a niektórzy może nawet grają? Dajcie znać w komentarzu!Brak komentarzy: