Kilka dni temu obchodziliśmy ważny dzień dla fanów...sami zgadnijcie kogo 😊
Nie ma chyba wśród nas osoby, która nie zna takich piłkarzy jak Lewandowski, Ronaldo, Neymar Jr. albo Messi. ⚽
Nie przypadkowo o nich mowa, ponieważ to właśnie dziś obchodzimy Dzień Piłkarza, który upamiętnia zdobycie złotych medali olimpijskich w 1972 roku.
A może teraz trochę o początkach tej dość popularnej dyscypliny?
Jej początki jak i inne odmiany futbolu, można zaobserwować w różnych cywilizacjach. Najstarsze wzmianki o zabawach i grach przypominających grę w piłkę pochodzą ze starożytnych Chin, Japonii, Grecji i Rzymu. Natomiast na Wyspach Brytyjskich zwyczaj ten jest nieznanego pochodzenia. Przyjmuje się, że mógł dotrzeć tam z Celtami, Rzymianami, Duńczykami, czy Normanami.
W XIX wieku Wielka Brytania prężnie się rozwijała, co również odbiło swój ślad w piłce nożnej. Zaczęto spisywać reguły gry oraz przenoszono ją z miast na podmiejskie łąki. Kluczowe dla rozwoju piłki nożnej okazały się reguły spisane w Cambridge w 1848 roku oraz w położonym na północy kraju mieście, Sheffield w 1857 roku. Pierwotna piłka nożna przypominała bardziej rugby. Zmiany w przepisach również wpływały na grę. Jednym z kluczowych było wycofanie zagrania rąk doprowadziło do rozwoju gry głową, a w przeciągu kolejnego dziesięciolecia FA zaadaptowała liczne zasady z Sheffield, takie jak rzut wolny, rzut rożny, rzut z autu, czy poprzeczkę. Ostatecznie oba związki połączyły się w 1877 roku. Kolejne korekty w zasadach dotyczyły rzutu karnego, sędziów, bramkarza, pola karnego, kartek, czy przeprowadzania zmian na boisku.
Mecze rozgrywane są na polu gry wyznaczonym w postaci prostokąta o szerokości od 45 do 90 metrów oraz długości wynoszącej od 90 do 120 metrów. Pełny skład drużyny liczy 11 zawodników, w tym bramkarz.
Co powiecie jeszcze na małą dawkę ciekawostek? Jesteście na tak? To do dzieła!
1. Organizacją, która zajmuje się opracowywaniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną jest International Football Association Board (IFAB).
2. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) powstała 21 maja 1904 roku w Paryżu, ale siedzibą FIFA jest Zurych.
3. Pierwsi sędziowie meczów piłkarskich pojawili się dopiero w 1891 roku.
4. Najwięcej zwycięstw na Mistrzostwach Świata zdobyła Brazylia.
5. Pierwszy mundial odbył się w 1930 roku w Urugwaju.
6. Polski Związek Piłki Nożnej rozpoczął swoją działalność w dniu 20 grudnia 1919 roku.
7. Najlepszym bramkarzem w historii uznawany jest Lev Yashin.
8. Pierwsze Mistrzostwa Polski w piłce nożnej odbyły się w 1920 roku.
9. Najwięcej goli dla reprezentacji Polski strzelił Robert Lewandowski, drugie miejsce zajmuje Włodzimierz Lubański, a trzecie Grzegorz Lato.
10. Najwyższą pozycję w rankingu FIFA reprezentacja Polski osiągnęła w 2017 roku, zajmując wysokie 5 miejsce.
U nas w dziale znajdziecie mnóstwo książek o tej tematyce, poczynając od biografii piłkarzy, kończąc na wszelkiego rodzaju poradnikach. Zapraszamy!
A Wy? Lubicie piłkę nożna, a niektórzy może nawet grają? Dajcie znać w komentarzu!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz