piątek, 5 maja 2023

Dzień Kosmosu, czyli ,,Houston, mamy problem!"

Dziś 5 maja, czyli...Dzień Kosmosu! 🪐

W tym szczególnym dniu warto bliżej przyjrzeć się tej tematyce, którą interesuje się wiele dzieci, ale także i dorosłych. Kosmos jest niewiarygodnie tajemniczy i ciągle nie do końca odkryty, co sprawia, że chcemy dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Co raz częściej słyszy się o nowych odkryciach, przez co wszystko jest aktualne i poszerza grono pasjonatów. 
Święto, to zostało ustanowione z inicjatywy amerykańskich astronautów, którego przesłaniem jest nie tylko upamiętnienie  dokonań związanych z poznawaniem przestrzeni kosmicznej, ale również zmotywowanie naukowców do dalszych badań. 


Teraz jak zawsze...odrobinka historii! 

Pierwszym obiektem jaki został umieszczony na orbicie był radziecki satelita Sputnik 1 w 1957 roku. Natomiast pierwszymi osobami, które odbyły lot kosmiczny była załoga Wostok 1, do której należał znany nam wszystkim - Jurij Gagarin. Od tego momentu zaczęła się kosmiczna rewolucja.


W późniejszych latach nastąpił inny przełomowy moment. Trzech mężczyzn, Neil Armstrong, Michael Collins oraz Buzz Aldrin stanęło na Księżycu w dniu 20 lipca 1969 roku. Było, to wówczas ogromnym osiągnięciem, a o załodze Apollo 11 usłyszał cały świat. 


Polak w kosmosie? Oczywiście!

27 czerwca 1978 roku statek kosmiczny Sojuz-30 pozwolił Mirosławowi Hermaszewskiemu i pułkownikowi Piotrowi Klimukowi wznieść się na orbitę okołoziemską. Dwa dni później Sojuz-30 połączył się ze stacją Salut-6.
Na jej pokładzie, na wysokości 363 km, wraz z dwójką kolegów, Hermaszewski i Klimuk poprowadzili badania z zakresu medycyny, geofizyki, technologii. Wykonali także tysiące zdjęć, które zostały przekazane naukowcom do analiz i na poczet przyszłych pokoleń. Kosmonauci spędzili łącznie 
w kosmosie 7 dni, 22 godziny, 2 minuty oraz 59 sekund, okrążając tym samym Ziemię aż 126 razy. Załoga Sojuza-30 szczęśliwie powróciła z przestworzy 5 lipca.


W 1990 roku miało miejsce inne, ważne wydarzenie, którym było wyniesienie w przestrzeń kosmiczną teleskopu Hubble'a, który miał na celu badać prawdziwość rozszerzania się Wszechświata, tym samym dostarczając wiele nowych informacji odnośnie galaktyk, planet, asteroid, gwiazd i innych ciał niebieskich. 


Najbliższą nam galaktyką jest Wielki Obłok Magellana, która jest oddalona od Ziemi 170 000 lat świetlnych. Żeby ułatwić wyobrażenie sobie tego przyjmijmy, że 1 rok świetlny, to w przeliczeniu 9,5 biliona kilometrów.
Nasza galaktyka, czyli Droga Mleczna znajduje się w Układzie Lokalnym, który obejmuje 30 galaktyk, a promień wynosi 5 milionów lat świetlnych. 
Najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym jest Wenus. 



W naszym dziale znajdziecie mnóstwo kosmicznych książek, które zainteresują Was od pierwszej strony - od gwiazd, planet aż po zasłużonych astronautów. Co tylko zechcecie. Zapraszamy, wpadajcie! 💗

Brak komentarzy: