Cześć!
To właśnie dziś obchodzimy dzień, w którym główną rolę odgrywają komiksy (wszystkie, bez wyjątku!), a mianowicie Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów.
Cieszą się one ogromną popularnością na całym świecie, a dodatkowo 28 sierpnia czytamy je publicznie, co może zwiększyć zainteresowanie i pozyskać nowych fanów.
Wiecie skąd się wziął komiks i jak wyglądały jego początki? Jeśli nie, to za moment wszystko będzie jasne! 😊
Jest, to historyjka obrazkowa, w której dialogi pojawiają się w tzw. dymkach. Różni się nieco od klasycznej książki, ponieważ skupia się na obrazkach, a czytelnikowi pozwala łatwiej pobudzić wyobraźnię. Nazwa wywodzi się z języka angielskiego, a dokładnie od słowa comic, które oznacza coś zabawnego.
Początki komiksu sięgają pradawnych czasów, gdy nie został jeszcze zdefiniowany i wyglądał zupełnie inaczej.
Od początku istnienia ludzkości rysunki spełniały ważną rolę, zarówno jako środek komunikacji oraz sposób do wyrażania swoich odczuć i pragnień.
Starożytni Egipcjanie – pisali hieroglifami, które były pismem obrazkowym.
Starożytni Grecy – wykonywali rysunki na naczyniach glinianych, najczęściej przedstawiające mitycznych bohaterów.
Ludzie pierwotni – tworzyli rysunki na ścianach jaskiń,
w których na co dzień mieszkali.
Tych rysunków nie można nazwać oczywiście komiksem, ale na pewno dały temu pewne początki.
Komiks powstał jako nowy gatunek pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to w 1895, jako
dodatek do gazety „New York World”, pojawiła się historyjka obrazkowa „The Yellow Kid”
o przygodach chłopca w żółtym ubranku, której autorem był Richard Outcoult.
Popularność zyskał jednak w wieku następnym, a dokładnie w 1938 roku, za sprawą pierwszego super bohatera, którym był Superman. To właśnie on dał początek wszechobecnej "komiksomanii".
Po sukcesie Supermana, w 1939 roku stworzono kolejną postać, która ratuje świat. Tym razem bardziej tajemniczą i mroczną o pseudonimie Batman, czyli mężczyzna-nietoperz, który również okazał się bardzo popularny i lubiany.
Wydawcą przygód o Supermanie i Batmanie było DC Comics. Doczekali się jednak poważnego konkurenta, czyli wydawnictwa Marvel Comics. Te dwa wielkie koncerny do tej pory ze sobą rywalizują i wydają nowości.
Jednym z przodowych bohaterów Marvela był Kapitan Ameryka. Stworzył go rysownik Stan Lee, dzięki któremu możemy zachwycać się także Spidermanem, Hulkiem,
Iron Manem i Thorem.
W 1963 roku Marvel stworzył kluczową grupę super bohaterów w swoim dorobku. Mowa oczywiście o X-MEN, którzy walczą ze złem na świecie poprzez swoje nadprzyrodzone zdolności. Świat dzięki tej grupie poznał takie postacie jak: Cyklop, Bestia, Marvel Girl (później Feniks), Anioł i Iceman.
W numerze 49 pojawiła się Polaris, a w numerze 54 Havok, który był bratem Cyklopa. Po wydaniu numeru 66 seria została zawieszona.
W latach 1970-1975 wskrzeszono ją w postaci przedruków starych zeszytów. Ich popularność była na tyle duża, że zdecydowano się na kontynuację i tak jest do dzisiaj.
Zostawmy jednak USA, bo tam zafascynowanie komiksami ma się dobrze. Innym krajem, który odegrał ważną rolę w tej dziedzinie jest ten nazywany "krajem kwitnącej wiśni", czyli...Japonia!
Japończycy stworzyli coś zupełnie innego niż Amerykanie, tym samym wyróżniając się na tle całego świata. Postawili na skrajnie odbiegający od standardów sposób rysowania postaci, różnoraką fabułę (nie tylko skupioną na super bohaterach i szeroko pojętej fantastyce), co dało początek podgatunkowi komiksu, czyli mandze.
Manga, to słowo oznaczające sposób ozdabiania rycin oraz innych form sztuki użytkowej.
Powstała z połączenia drzeworytu ukiyo-e i wschodniego stylu rysowania wraz z zachodnimi technikami. Jej formę, która figuruje obecnie przybrała krótko po II wojnie światowej. Jest drukowana głównie jako czarno-biały komiks, nie licząc okładek i ewentualnie kilku pierwszych stron, które czasem też są kolorowe.
Początek ukiyo-e przypisuje się na rok 1781, ale u schyłku okresu Edo powstały dzieła, które uznaje się za najważniejsze. W latach 1823–1829 zostały wykonane przez Katsushikę Hokusaia.
Z początkami mangi możemy skojarzyć także emaki mono, czyli rysunki przedstawiające sceny z dzieł literackich w postaci zwojów, które zawędrowały do Japonii z Chin w VI wieku.
W latach sześćdziesiątych XX wieku mangowi twórcy inspirowali się dziełami studia Walta Disneya.
Obecnie manga jest uznaną i szanowaną sztuką w Japonii, wykładaną między innymi na uniwersytecie Kyoto Seika.
Do najpopularniejszych tytułów należą: Tokyo Ghoul, My Hero Academia, Kuroshitsuji, Kuroko's Basket, One Piece, BLEACH, Atak Tytanów, Kształt twojego głosu, Berserk, Sakura Trick, Little Witch Academia, Gdy zakwitnie w nas miłość.
Manga ma też swoje własne kategorie. Przykładami mogą być:
- shōjo-manga (jap. 少女漫画) – rodzaj mangi przeznaczonej głównie dla dziewczyn.
- shōnen-manga (jap. 少年漫画) – rodzaj mangi przeznaczonej głównie dla chłopców.
Czytanie mangi nie jest tak łatwe jak klasycznych komiksów, trzeba pamiętać o zachowanych zasadach i kolejności. Co ważne, czyta się ją od prawej strony do lewej (zaznaczone na rysunku).
Jeśli będziecie kiedykolwiek ją czytać, to poniższa tabelka na pewno w tym pomoże! 😊
W Polsce działają wydawnictwa specjalizujące się w mandze, takie jak Japonica Polonica Fantastica, Waneko, Hanami czy Studio JG.
UWAGA!
Większość mang jest przeznaczona dla czytelników, którzy mają ukończone 16 lat!
Manga często jest ekranizowana jako tzw. anime. Do prekursorów można śmiało zaliczyć Dragon Ball i Naruto.
Z krainy Samurajów czas przenieść się do jeszcze jednego miejsca na mapie. Jest to kraina Smoka Wawelskiego, toruńskich pierników. To właśnie tam znajdują się Łazienki Królewskie! Wiecie o jakim kraju mowa? Tak, oczywiście o Polsce!
W naszej Ojczyźnie komiks stał się również bardzo popularny. A wszystko zaczęło się od momentu, gdy odzyskaliśmy niepodległość i rozwinęła się prasa.
Publikowano historyjki, które były połączeniem obrazków i wierszowanego tekstu. Nie zawierały wyszukanego słownictwa i dialogów i były wzorowane na zagranicznych komiksach. Najbardziej znanymi przedwojennymi tytułami były Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia oraz Przygody bezrobotnego Froncka.
Zbiorem najlepszych komiksów tamtejszych czasów był Dawny komiks polski.
Komiksy dla dzieci także cieszyły się dużą popularnością. Do najważniejszych należał wówczas komiks o przygodach Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki.
Pod koniec lat 50. XX wieku komiksy przeżyły rozkwit. Na rynku wydawniczym pojawiły się takie dzieła jak Kajko i Kokosz oraz Tytus, Romek i A'Tomek od razu zyskując sympatyków.
Janusz Christa zanim stworzył dwóch wojów walczących ze złymi Zbójcerzami miał w swoim dorobku historie o dwóch marynarzach Kajtku i Koko. Ich przygody publikowano w gazecie Wieczór Wybrzeża.
Papcio Chmiel, czyli tak naprawdę Henryk Jerzy Chmielewski dał nam opowieść o dwóch harcerzach, którzy uczłowieczają szympansa Tytusa i razem ruszają wyruszała w poszukiwaniu przygód specjalnym pojazdem latającym, np. przypominającym trąbkę lub wannę, a nawet żelazko z duszą.
W późniejszych latach, bo w PRL-u komiksy były już codziennością. Czytano wtedy najczęściej Podróż smokiem Diplodokiem, Skąd się bierze woda sodowa, Antresolka profesorka Nerwosolka, Przygody Pana Kleksa oraz poznawano przygody niebieskiego stworka z kałamarza autorstwa Szarloty Pawel.
W latach 80 i 90. XX popularnymi komiksami były również Przygody profesora Filutka, Kapitan Żbik, Wiedźmin (na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego) oraz Osiedle Swoboda oraz wiele innych.
Komiksy ukazywały się często w magazynach. Do najpopularniejszych należały Świat Młodych i Relax.
Współcześni polscy twórcy komiksów także mają dużą szerzę fanów. Do najbardziej znanych można zaliczyć Tomasza Samojlika, Piotra Hołoda, Grzegorza Rosińskiego.
THE END :)
Zachęcamy by dziś na głos przeczytać kilka stron swojego ulubionego komiksu. A jeśli o nim mowa....mamy nadzieję, że napiszecie nam w komentarzach, który lubicie najbardziej! :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz