czwartek, 17 marca 2022

Czy wiedzieliście, że...#10

W szczególnym, bo dziesiątym poście z tej serii...spotkamy się z wyjątkową osobą, której rok właśnie obchodzimy.  Znana jest z wielu dzieł, ale najmłodsi z Was na pewno doskonale znają ,,Co słonko widziało" albo ,,O krasnoludkach i o sierotce Marysi". 

Wiecie o kim mowa? 

Tak, mowa o Marii Konopnickiej! Nie ma chyba wśród nas osoby, która nie znała by tej niesamowitej poetki. Stworzyła wiele znakomitych dzieł, które po dziś dzień towarzyszą nam na lekcjach języka polskiego. Jesteście gotowi na ekscytującą podróż w czasie? To zaczynamy!


1. Przyszła na świat 23 maja 1842 roku w Suwałkach, zmarła natomiast we Lwowie 8 października 1910 roku. 

2. W wieku 7 lat przeprowadziła się wraz z rodziną do Kalisza, zamieszkała na parterze pałacu Puchalskich tuż przy fabryce Beniamina Repphana.

3. Ojciec Marii był prawnikiem, ale także obrońcą Prokuratorii Generalnej i patronem Trybunału Cywilnego. Znał się również bardzo dobrze na literaturze. 

4. Od najmłodszych lat wpajano jej dzieła łacińskich autorów, takich jak Salustiusz i Cyceron. 

5. Będąc nastoletnią dziewczyną przeczytała, z własnego wyboru, "Teorię jestestw organicznych" Jędrzeja Śniadeckiego. Nie wszystko zrozumiała, ale była pod wrażeniem badawczego umysłu pisarza. 

6. Przyjaźniła się z Elizą Orzeszkową, którą poznała w dzieciństwie na pensji u sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie przebywała wraz ze swoją siostrą. 

7. W wieku 20 lat poślubiła o dwanaście lat starszego Jarosława Konopnickiego. 

8. Dobrze znała język niemiecki, francuski i rosyjski. Tłumaczyła dzieła Heinego, Paula Heyse, Edmonda De Amicisa.

9. W 1908 roku Konopnicka opublikowała w czasopiśmie "Gwiazdka Cieszyńska" "Rotę".

10. Używała wielu pseudonimów artystycznych, między innymi: Humanus, Jan Sawa, Mruczysław Pazurek, Ko-mar.



Macie jakieś ulubione dzieło Marii? Dajcie znać w komentarzach! 📚

Brak komentarzy: