Dwa dni temu obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Rozpoczyna się on tak naprawdę od równonocy wiosennej i trwa aż do przesilenia letniego. Ciekawostką jest, że na półkuli północnej za miesiące wiosenne uznaje się marzec, kwiecień i maj, ale na półkuli południowej są to wrzesień, październik i listopad. 💮
Wiosna, to pora roku, która charakteryzuje się dużo cieplejszymi temperaturami niż w zimie, dni są dłuższe, a co najważniejsze...przyroda budzi się do życia. Na naszych oczach kwitną rośliny, a zwierzęta powiększają swoje rodziny. Podczas jej trwania obchodzimy różne zwyczaje. Wiecie jakie?
Jednym z najpopularniejszych zwyczajów było topienie Marzanny, co miało symbolizować pożegnanie zimy. Marzanna była przebieraną kukłą, którą wrzucano do pobliskiej rzeki, by płynęła z jej nurtem. W niektórych rejonach Marzannę palono podczas Jarego Święta zamiast ją topić.
Następnego dnia następował zwyczaj chodzenia z gaikiem. Charakteryzowało się, to tym, że dziewczyny trzymały w ręku świerkową bądź sosnową gałązką ustrojoną bibułą lub kolorowymi wstążkami i chodziły od domu do domu z hasłem: ,,Za przyniesienie wiosny". Mieszkańcy domu częstowali je plackami, dawano jajka, a nawet drobne pieniążki.
A jakie zwyczaje Wy znacie? Dajcie znać w komentarzach.
U nas w dziale też zawitała pani Wiosna, pomagając nam przygotować dla Was mnóstwo bajeczek i ekscytujących opowieści o tej przepięknej porze roku.
Zapraszamy serdecznie każdego czytelnika - zarówno tego młodszego jak i starszego.
Wszystkich bez wyjątku! 😊
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz