piątek, 5 marca 2021

Czy wiedzieliście, że...#1

Jak pewnie się już pewnie domyślacie zaczynamy coś nowego, a dokładnie cykl ,,Czy wiedzieliście, że..". Będzie zawierał ciekawostki oraz nieznane fakty z życia naszych ulubionych pisarzy. Brzmi ekscytująco? Mamy nadzieję, że będzie! 😊


Dzisiejszą bohaterką będzie...Astrid Lindgren. Znacie ją pewnie z przygód rudowłosej Pippi oraz z perypetii ,,Dzieci z Bullerbyn". Najpierw może odrobinka historii :)

Astrid Lindgren (z domu Ericsson) urodziła się 14 listopada 1907 roku w Vimmerby. Dorastała w gospodarstwie Näs na skraju Vimmerby w Smalandii, razem ze swoim rodzeństwem i rodzicami. Astrid rozpoczęła naukę w szkole w wieku 7 lat. W wieku 16 lat zdała egzamin końcowy z ,,szóstką" z języka szwedzkiego. W wieku 18 lat wyjechała do Sztokhomu. W 1971 roku otrzymała złoty medal Akademii Szwedzkiej. Jej mężem był Sture Lindgren. Zmarła 28 stycznia 2002 roku w wieku 94 lat.

 A teraz coś czego może nie wiedzieliście...

1. Jej pierwsza publikacja ujrzała światło dzienne, kiedy miała zaledwie 13 lat. Nastoletnia Astrid wygrała konkurs w ,,Gazecie Vimmerby", w której nagrodą była publikacja pracy. 

2. W 1944 roku zaczęła spisywać przygody rudowłosej Pippi, które były inspirowane opowieściami córki Karin.  

3. Pierwsza ekranizacja przygód Pippi Långstrump miała miejsce w 1949 roku - cztery lata po wydaniu książki. 

4.  Postać Pippi Pończoszanki wzbudzała ogromną sympatię czytelników oraz widzów.  Zdobywała wiele nagród i ogromną popularność. Nie wszystkim jednak przypadła do gustu, jedną z takich osób był krytyk literacki, John Landqvist, który nazwał Astrid - ,,beztalenciem".

5. W jej dorobku literackim znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe.

6. Jej książki przetłumaczono aż na 96 języków, sprzedana ilość egzemplarzy przekroczyła 150 milionów. To niewiarygodne.

7.  W 1946 rozpoczęła pracę w wydawnictwie ,,Rabén & Sjögren'', gdzie pracowała 25 lat.

8. W 1988 roku na jej cześć nazwano jedną z małych planet, Lindgren 3240. Poza tym istnieje również „Asteroid Lindgren” oraz… mini-satelita „Astrid-1”

9. Astrid była niezależną kobietą, nie przepadała za siedzeniem wieczorami w domu. Lubiła jazz, a także tańce ludowe.

10. Byłą pierwszą dziewczyną w miasteczku (miała wtedy 17 lat), która na krótko obcięła włosy, co w tamtych czasach wzbudzało duże zaskoczenie. 

 

https://www.terazteatr.pl/artysci/astrid-lindgren,4127
https://pl.wikipedia.org/wiki/Astrid_Lindgren
http://sp11.resman.pl/2020/06/01/chce-wiedziec-wiecej-o-astrid-lindgren/
 https://www.empik.com/empikultura/10-niesamowitych-faktow-z-zycia-astrid-lindgren,15210,a
 
 

Podobało Wam się? Dajcie znać w komentarzach 💗

Brak komentarzy: