piątek, 12 marca 2021

Czy wiedzieliście, że...#2

 Hyvää huomenta!

Panna Migotka, Mała Mi, Włóczykij...brzmi znajomo? Jeśli tak, to już pewnie wiecie o kim będzie dziś mowa. Zapraszamy Was w głąb historii pewnej fińskiej pisarki oraz do stworzonej przez nią unikalnej krainy Muminków! 😊

Tove Jansson przyszła na świat 9 sierpnia 1914 roku w stolicy Finlandii - Helsinkach. Była nie tylko pisarką, ale również malarką oraz rysowniczką komiksową (stworzyła między innymi ilustracje do serii Muminków). Od dziecka uwielbiała rysować, a talent odziedziczyła po rodzicach, gdyż tata był rzeźbiarzem, a mama ilustratorką.  

W latach 1934–1940 pisała ilustrowane przez siebie opowiadania, które były publikowane w gazetkach bożonarodzeniowych. W 1945 roku w księgarniach ukazał się pierwszy tom cyklu o Muminkach, który nie przyniósł fińskiej autorce ogromnej popularności. Stało się, to dopiero po wydaniu dwóch kolejnych tomów.

Od 1947 do 1948 pracowała dla „Ny Tid”, gdzie co tydzień publikowała odcinkowo pierwszy komiks o Muminkach. Dużo czasu spędzała w domku na wysepce Klovharu. Zmarła w wieku 87 lat.  

A teraz kilka ciekawostek o ,,mamie Muminków" 💗

1. Miała dwóch braci, którzy tak jak ona zostali artystami.

2. Chcąc pokazać bratu jak wyglądają według niej trolle narysowała pierwowzór Muminka na ścianie przy domku letniskowym w Pellinge. Podobno rysunek znajduje się tam po dziś dzień. 

3. Pragnęła zostać wielką artystką.

4. Mimo, że była kobietą o wielu talentach, to najbliższe sercu Tove było malarstwo.

5. Jej pierwsza książka o Muminkach, to "Małe trolle i wielka powódź". Sama ją też zilustrowała. Za zaliczkę z wydawnictwa kupiła błękitny kapelusz z woalką i kwiatami.

6. W czasie wojny Tove Jansson stała się w Finlandii znaną malarką, sprzedała 80 obrazów.

7.  Stworzyła rysunki do „Hobbita” J.R.R. Tolkiena, natomiast wielu fanom brytyjskiego pisarza ilustracje nie przypadły do gustu. Przełożyło się, to na wydanie tylko jednego nakładu tej wersji w 1962 roku. 

8. Książki o Muminkach zostały przetłumaczone na ponad 30 języków!

9. Dom Muminków, który zaprojektowała Jansson naprawdę istnieje i znajduje się w małym miasteczku Naantali, w którym znajduje się również Muminkowy park rozrywki. 

10. Na wniosek dzieci przyznano jej w 1975 roku Order Uśmiechu oraz legitymację z numerem 133.

 

https://ciekawostki.online/ciekawostki/426/o-tove-jansson/1/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tove_Jansson
https://www.empik.com/empikultura/7-rzeczy-ktorych-nie-wiedzieliscie-o-muminkach-i-ich-autorce-tove-jansson,12174,a

4 komentarze:

ewarogalaath@gmail.com pisze...

A to ciekawe! :)

Czytanie To Frajda! pisze...

Zgadzamy się! :)

Anonimowy pisze...

Wspaniała pisarka! Uwielbiam Muminki ❤️

Czytanie To Frajda! pisze...

My również! Bez wątpienia Muminki są klasykiem fińskiej literatury :)