poniedziałek, 29 marca 2021

Czy wiedzieliście, że...#3

Bohaterem dzisiejszego posta będzie pisarz, który swoją twórczością przybliża nam wiele baśniowych postaci. Pamiętacie Calineczkę siedzącą na kwiatku? A może złą Królową Śniegu? 

Tak? To już wiecie o kim mowa! 

Hans Christian Andersen przyszedł na świat 2 kwietnia 1805 roku w Odense. Jego rodzina nie należała do bogatych. Ojciec był szewcem, a matka praczką. Zmarł  4 sierpnia 1875 roku na terenie posiadłości wiejskiej Rolighed koło Kopenhagi.

We wrześniu 1819 roku Andersen wyjechał do Kopenhagi, chcąc zostać aktorem. Przyjęto go do Royal Danish Theatre. Karierę rozpoczął w wieku 14 lat jako śpiewak. Śpiewał urzekającym, wysokim głosem, jednak po mutacji utracił swój talent.

W 1822 roku zadebiutował pod pseudonimem William Christian Walter wydając zbiór utworów pt. ,,Młodzieńcze próby". W swoim dorobku literackim poza baśniami ma również wiele opowiadań, sztuki teatralne, szkice, a także wiersze. 


Ciekawe czy, to wiecie... 😀

1. W krainę baśni wprowadziła Hansa jego babcia.  Chodził z nią do przytułku dla chorych, w którym później znalazł się jego dziadek. Zajmowała się tam ogrodem. Kilka motywów wykorzystał w swoich utworach np. ,,Dała mi babcia swoje okulary”. 

2. Babcia od strony taty opowiadała, że ich rodzina była powiązana z rodziną królewską, jednak nie znaleziono na to żadnych dowodów, a kwestia do dziś pozostaje tajemnicą i dla wielu zagadką. 

3. Król Fryderyk VI opłacał w młodości część jego edukacji. 

4.  Nie był dumny z tego, że tworzy baśnie. Uważał, że inne gatunki literackie są dużo bardziej wartościowe. Niestety przez, to że nie potrafił ich tworzyć, to przez myśl mu przeszło by porzucić pisanie. 

5. Wytwórnia filmowa Disney'a zekranizowała wiele jego dzieł. Jednakże ekranizacje te nie są w stu procentach wierne tekstowi. Większość tych baśni kończy się źle. 

6. Uwielbiał podróżować. Zwiedził prawie całą Europę, między innymi: Niemcy, Grecję, Anglię, Holandię, Rumunię, Austrię i Hiszpanię. Oczywiście tych krajów było znacznie więcej! W Polsce był tylko raz, zatrzymał się wtedy w hotelu Preussenhof. Mawiał, że ,,podróżować, to żyć"

7.  Miał szerokie grono przyjaciół. Do jego najbliższego kręgu należeli znani nam bracia Grimm, Charles Dickens, Honoré de Balzac oraz wielu innych.   

8. Najstarsza baśń Hansa Christiana Andersena powstała w 1823 roku.

9. Nie uchodził za zbyt przystojnego, właściwie uważano go za dość brzydkiego mężczyznę. Niektórzy biografowie są zdania, że „Brzydkie kaczątko” jest opowieścią opartą na autobiograficznych doświadczeniach z dzieciństwa. 

10. W nowojorskim Central Parku można zobaczyć pomnik duńskiego baśniopisarza, stworzony przez Georga Johna Lobera. Ufundowały go dzieci z Danii oraz Stanów Zjednoczonych. W upalne, letnie dni przy pomniku czytane są baśnie. W Kopenhadze natomiast stoi figura Małej Syrenki umieszczona na nadbrzeżu. 


Macie swoją ulubioną baśń od tego Pana? Dajcie znać w komentarzu! 😊


Hans Christian Andersen - biografia, życiorys, twórczość (eszkola.pl)
Hans Christian Andersen – Wikipedia, wolna encyklopedia
     Hans Christian Andersen – ciekawostki o słynnym baśniopisarzu - Urocznica.pl
    Czego (prawdopodobnie) nie wiecie o Hansie Christianie Andersenie - Lubimyczytać.pl (lubimyczytac.pl)

Brak komentarzy: