czwartek, 16 listopada 2023

#12 Potterowy czwartek z...

Drodzy Czarodzieje! 🔮

Naszą bohaterką dziś będzie...Pani bibliotekarka!  I bynajmniej nie chodzi o żadną z nas 😃

Przywitajcie...Irmę Pince! To właśnie ona pełni funkcję bibliotekarki w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. 

Urodziła się w 1956 roku, w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Była absolwentką Szkoły Magii i Czarodziejstwa, gdzie podczas nauki była przydzielona do jednego z czterech domów. 

Swoją pracę zaczęła wykonywać, gdy dyrektorem był Albus Dumbledore. Nie jest lubiana przez uczniów, głównie z powodu podejścia jakie do nich ma. Bardzo surowo przestrzega regulaminu biblioteki i surowo podchodzi do traktowania książek.
Nie pomaga innym przy szukaniu książek, co dla większości było kłopotliwe.  
W swoim miejscu pracy nie przyzwala na wnoszenie jedzenia, śmianie się, bieganie, kichanie, rozmawianie, a nawet szeptanie.  


Jest znana także z umieszczania dziwnych i nietypowych zaklęć w książkach, w celu ich ochrony. Przykładem może być jedna kopia Teorii transmutacji transsubstancjalnej została zaczarowana tak, by uderzać czytelnika w głowę, gdy tylko zaczyna po niej bazgrać. Pince sama wyciera półki z kurzu za pomocą miotełki z piór, którą czasem machała do uczniów. W czasie, gdy Harry, Ron i Hermiona zaczęli naukę w Hogwarcie, pani Pince była już bibliotekarką. Pewnego dnia udali się do biblioteki, ponieważ poszukiwali informacji o Nicolasie Flamelu. Nie poprosili Irmy Pince o pomoc w obawie, że przeszkodzi im ona w działaniu i ostrzeże profesora Severusa Snape'a. W pewien grudniowy dzień 1991 roku, dostrzegła, że Harry zbliża się do działu Ksiąg Zakazanych, więc zapytała go czego szuka. Potter odpowiedział na to, że niczego, co bardzo zdenerwowało Irmę i kazała mu wyjść z biblioteki. 


Po jakimś czasie Hermiona Granger udała się do biblioteki z notatką napisaną przez nowego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią, która pozwalała uzyskać książkę Najsilniejsze Eliksiry z działu Ksiąg Zakazanych. Przekazała notkę pani Pince, choć bardzo niechętnie, gdyż chciała zachować sobie autograf Lockharta, którego była miłośniczką. Irma Pince uważnie przyjrzała się notce, szukając jakichkolwiek oznak fałszerstwa, po czym podeszła do działu Ksiąg Zakazanych i wypożyczyła Hermionie książkę, pomimo że nadal była bardzo podejrzliwa w stosunku do niej. 

Uczestniczyła w uroczystości na odbywającej się z okazji zakończenie roku. Zajmowała wówczas miejsce obok profesora Severusa Snape'a przy stole dla kadry nauczycielskiej. Wszyscy świętowali pokonanie bazyliszka i nielubianego nauczyciela Ochrony Przed Czarną Magią, Gilderoya Lockharta.

W latach 2019-2020 otrzymała rękopis Katullusa Spangle'a od nowicjusza, który prawdopodobnie znalazł później swoje miejsce w bibliotece. 


Ciekawostki 😊

1. Ma bliskie relacje z woźnym, Argusem Filchem. 

2. Była obecna na meczu quidditcha Slytherin kontra Gryffindor.

3. Uczestniczyła w pogrzebie Albusa Dumbledore'a.


Mamy tu fanów Irmy? Dajcie znać o sobie w komentarzach! 😊


Brak komentarzy: